יש לך תינוק? מזל טוב! הנה כמה תופעות שכדאי להכיר

 

גזים אצל תינוקות

נולד לכם תינוק בשעה טובה? ברכותינו! עם ההתרגשות וההתחלה החדשה, וכמובן הלילות המתקצרים, מגיע יצור קטן וחסר ישע שהחודשים הראשונים לחייו, לא ממש מגיעים עם הוראות הפעלה.. במיוחד כדי לסייע, הנה כמה תופעות שעשויות להגיע וכדאי להכיר כדי שתדעו מראש כיצד להערך אליהן.

 

1. גזים אצל תינוקות

אחת התופעות הראשונות בהם אתם עשויים להתקל כבר בשבועיים הראשונים לחייו של התינוק, הם הגזים אצל תינוקות או קוליק בשפה המקצועית  . כאבים אלו, אינם נובעים מבעיות עיכול בהכרח כמו אצלנו המבוגרים, אלא יותר מכך שמערכת העיכול אצל התינוקות הרכים רק מתפתחת והכל מתחיל לפעול מאפס. הוסיפו לכך רוחב קיבה קטן במיוחד שהיה רגיל לקבל את המזון ברחם בעיקר בצורת נוזל ותבינו מאיפה מגיעים הכאבים. לרוב, הגזים יגיעו לאחר הארוחה כאשר ידוע שתדירותם עולה בייחוד בשעות הלילה.

איך מונעים את זה? לא ניתן למנוע לחלוטין, אך האכלה איטית ומדודה, עם הקפדה על מלוא פיית הבקבוק בפיו של התינוק או מלוא הפטמה לתינוק היונק, אמורים להקל במקצת את הכאבים. בנוסף, כאשר מתחיל התקף אין לתת עוד מזון ויש להתרכז בלהרגיע את התינוק מהכאבים. אם הכאבים חזקים במיוחד, וכמובן בהוועצות רפואית קודם להחלטה, ניתן לעבור למזון מניעתי לאם המניקה כגון המנעות מירקות מצליבים, קטניות, וחלב או לעבור לשימוש בתמ"ל שמיועד לתקופת הגזים דוגמת מטרנה אקסטרה קר קומפורט.

2. פליטות

עוד תופעה שמתחילה יחסית מוקדם אצל תינוקות היא פליטות. גם כאן מדובר בתופעה שמקורה בהתפתחות של מערכות שונות בגוף ובמקרה הזה התפתחות שאינה מלאה בסוגר בין הוושט ובין הגרון. במקרה הזה, הסוגר שעדיין לא סיים את ההתפתחות מאפשר לאוכל לחזור למעלה לכיוון הגרון וכך נוצרות פליטות מפי התינוק. מדובר בתופעה יחסית טבעית אצל תינוקות ואם היא מופיעה אחת ליום, אין יותר מדי מה לדאוג. אם מדובר בהופעה של 3-4 פעמים ביום ויותר, יתכן וקיימת בעיית רפלוקס וחשוב ללכת להבדק אצל רופא הילדים בהקשר זה.

איך ניתן למנוע את הפליטות? השתדלו להאכיל את התינוק בזווית זקופה יחסית ולא בשכיבה, החזיקו את התינוק במצב מאוזן לאחר האוכל כדי לסייע לאוכל לרדת טוב יותר לקיבה, אפשרו לילד לנוח לאחר האוכל ואל תחזירו אותו מיידית לאחר מכן למזרן הפעילות. במידת הצורך, אם אתם משתמשים בתמ"ל ניתן גם לעבור למזון מותאם לפליטות שהוא לרוב סמיך יותר ומסייע להפחית בהן.

3. בעיות שונות של מערכת העיכול

עוד תופעות שכדאי להכיר אצל תינוקות רכים הם שילשולים ועצירות. גם אלו נובעים מההתפתחות של מערכת העיכול, אך גם יכולים להעיד על בעיות שונות בעיכול במקרים מסויימים. לרוב, אם ניתנת צואה אחת ליום או פעם בכמה ימים זה נחשב בסדר גמור ותקין וגם אם המרקם קצת רך או משחתי זה בסדר. הבעיה מתחילה אם שמים לב שהתינוק מאוד מאוד מתאמץ להוציא את הצואה או המרקם שלה קשה מאוד וכדורי. או לחילופין יש יותר מדי יציאות לתינוק ביום והמרקם נוזלי במיוחד. בשני המקרים מומלץ להוועץ ברופא לפני שמתחילים טיפול כלשהו. אם מדובר בתינוקות הניזונים כבר ממוצקים או בשלבי הטעימות, ניתן לשלב מים בתזונה וכן כלל זה חשוב גם לאמהות מניקות. אם מדובר בתינוקות רכים שעוד ניזונים מתמ"ל יתכן ויהיה צורך בהחלפת תמ"ל במידה והשלשולים חריפים או נמצאה אלרגיה לחלב.