תאי גזע מדם חבל הטבור – עתיד הרפואה

תאי גזע הם אבות התאים. ביכולתם לייצר את כל אחד מסוגי התאים הרבים המצויים בגוף האדם. לכל תא בגוף ייעוד קבוע מראש: לייצר את אחד מ- 250 סוגי התאים והרקמות בגופנו. תאי גזע, מאידך, הנם בעלי יכולת להתמיין לכל אחד מסוגי התאים בגוף.4_mb_file_4192c

דם חבל הטבור הוא אחד המקורות העשירים ביותר של תאי גזע, שאיכותם גבוהה ואינה מוטלת בספק. תאי גזע הם אבני הבנייה של הדם והמערכת החיסונית. הם מתחלקים או מתרבים לכל תאי הדם האחרים ובכללם: כדוריות דם אדומות, הנושאות את החמצן בגוף; כדוריות דם לבנות, הנלחמות בזיהומים; והפלסמה, הנחוצה לקרישת הדם.

תאי גזע

– זמינות אספקתם יכולה להציל חיים

תאי גזע מדם טבורי משמשים כבר כיום להשתלה בחולים שעברו טיפולים שונים – וכיום כבר לא רק כאלה הקשורים במערכת הדם, אלא גם שורה נוספת של מחלות קשות באיברים אחרים. המחקר הרב בתחום פורץ דרכים חדשות לעתים תכופות וחדשות לבקרים מתפרסמים גילויים וטיפולים חדשים.

הדעה הרווחת בין אנשי הרפואה היא שעתיד הרפואה הוא הריפוי באמצעות תאי גזע וכי בעתיד השימוש היישומי של תאי הגזע הטבוריים יהיה נפוץ וקשור לשורה ארוכה מאוד של מחלות. זו הסיבה לכך שבשנים האחרונות יותר ויותר משפחות אוספות ושומרות את הדם הטבורי של ילדיהם לשימוש עתידי אפשרי. הדם הזה מכיל תאי גזע ייחודיים המתאימים גנטית למשפחה ועשויים להיות הרי גורל בעת הצורך.